Saint-Exupéry, Antoine de: Malý princ

Originální titul: Le Petit prince
Jazyk: čeština
Rok vydání: 1996
ISBN: 80-00-00429-1
Autor: Antoine de Saint-Exupéry (1900-1944), francouzský spisovatel, publicista a humanista.

Filosofická pohádka určená jak dětem, tak i dospělým. Jedna z nejoblíbenějších knížek moderní světové literatury. Autor dílo opatřil vlastními ilustracemi a stejně jako v další tvorbě i zde se výrazně promítá jeho láska k létání.

Stručný obsah díla

Příběh, inspirovaný autobiografickým zážitkem, vypráví letec (autor), jemuž se porouchal motor a nuceně tak musel s letedlem přistát v poušti. Druhého dne se uprostřed nevlídné Sahary setkává s malým chlapcem – princem, který od pilota žádá, aby mu namaloval beránka. Malý princ potřebuje beránka, aby okusoval lístky neustále se rozrůstajících stromků na princově planetce.

Vypravěč se pak postupně dovídá o původu malého prince: pochází z vesmíru a spolu se svou milovanou květinkou obývá vzdálenou planetku B 612. Květina je princovým jediným přítelem, má jí rád, ale neví, zda ona má ráda jeho.

I proto se vydal na cestu vesmírem, aby se porozhlédnul po okolí a třeba lépe porozuměl tak vzácným hodnotám, jakými jsou přátelství, oddanost, starostlivost.

Během svého vesmírného putování navštívil několik okolních planet, ale všude potkával jen samé podivné bytosti, s nimiž si vůbec nerozuměl. Stejně, jako ony nemohly porozumět jemu. První z nich byl král, který chtěl jen nařizovat a vše ovládat. Malého prince rád přivítal, protože se těšil, že konečně bude mít komu rozkazovat.

Další planetu obýval neskromný domýšlivec, který chtěl být všemi obdivován. Také prince rád přivítal a těšil se, že ho konečně bude někdo vychvalovat a klanět se mu. Ani tady princ nenachází pochopení a opouští planetu.

Postupně jej hostí ještě pijan, který pije, aby zapomněl na to, jak se stydí za to, že pije, dále chamtivý byznysmen, který si přivlastnil všechny hvězdy a pak všechen čas trávil jejich přepočítáváním, a konečně na páté planetě přepracovaný lampář – jediný člověk, který se zaobíral také něčím jiným, než jen sám sebou. Jeho údělem bylo rozsvěcovat a zhasínat pouliční lampu, jenže planeta se otáčela každou minutu, dny a noci se střídaly tak rychle, že lampář vůbec neměl čas odpočívat.

Na šesté planetě bydlel zeměpisec, který však vůbec netušil, jak jeho planeta vypadá, pouze seděl u stolu a čekal, až mu někdo přijde říct, co všechno má zaznamenat do map. Malému princi doporučil výlet na planetu Zemi.

Malý princ, zklamaný všudypřítomnou touhou po moci, samolibostí, lží, přetvářkou a chamtivostí, se tak ocitl na Zemi. A v poušti, kde pátrá po lidech, se setkává i s liškou. Toto setkání je zvratem v princově putování, protože jediná liška pomáhá princovi pochopit.

Princ se s liškou spřátelí, jelikož se liška nechala ochočit, a to znamená, že se oba navzájem potřebují (vzniká vztah). Malý princ si najednou uvědomí, co pro něj jeho květinka vlastně znamená, a liška jej učí, jak pohlížet na svět srdcem.

Své příhody líčí princ pilotovi a po celou dobu mu pomáhá opravit jeho letoun. Po několika dnech už jsou ale oba dva unavení a dochází jim voda. Naštěstí brzy nacházejí studnu a letadlo se přeci jen podaří opravit. Malý princ se loučí s letcem, který na něj ještě i po letech bude vzpomínat, a se slíbenou pomocí žlutého hada se vrací domů na svou planetku.

Máte co říct k této knize? Vyjádřete se v diskusi, komentujte příspěvek.